Żuławska Kolej Dojazdowa

Żuławska Kolej Dojazdowa

Żuławska Kolej Dojazdowa jest inicjatywą Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznych (PTMKŻ). Towarzystwo, wspólnie ze starostwem powiatowym w Nowym Dworze oraz gminami Sztutowo i Stegna, podjęli starania reaktywacji działalności kolei wąskotorowej na Żuławach.

Kolej wąskotorowa na Żuławach Wiślanych pojawiła się pod koniec XIX stulecia do przewozu buraków cukrowych do żuławskich cukrowni. Odbudowa kolei wąskotorowej na Żuławach (tor o szerokości 750 mm) to już początki XXI stulecia. W 2001 r. starostwo Nowy Dwór przekazało PTMKŻ w bezpłatne użytkowanie część, a dwa lata później całość dzierżawionej od PKP linii kolejowej oraz tabor kolejowy. Pierwszy pociąg przejechał 15 sierpnia 2002 roku. Rok później (21 czerwca 2003 r.) uruchomiono już regularne połączenia z Nowego Dworu do Sztutowa i Prawego Brzegu Wisły.

Dziś Żuławska Kolej Dojazdowa funkcjonuje latem i obsługuje pociągi na trasie: Nowy Dwór Gdański/Sztutowo – Stegna – Jantar – Prawy Brzeg Wisły. Tabor kolejki to lokomotywy spalinowe serii Lxd2 z lat 70-tych, wagon motorowy MBxd2-212 z 1986 roku (drugi czeka na naprawę), wagony pasażerskie kryte typu Bxhpi oraz wagony pasażerskie otwarte - tzw. "letniaki". Przewoźnik posiada również kilka wagonów towarowych, drezyny: motorową Wmd004 i ręczną.

Rozkład Jazdy 2020

Codzienny ruch pociągów rozkładowych na Żuławskiej Kolei Dojazdowej prowadzony jest w okresie letnich wakacji szkolnych. Przejazdy specjalne odbywają się również poza sezonem letnim. Jeśli są Państwo zainteresowani wynajmem pociągu dodatkowego prosimy zapoznać się z ofertą przewoźnika.

W 2020 roku pociągi Żuławskiej Kolei Dojazdowej kursują w następujących okresach:

  • WIOSNA – pociągi kursują 1, 2, 3, 30, 31 maja oraz 6, 7, 11, 12, 13, 14 czerwca 2020 roku.
  • LATO – pociągi kursują codziennie od 20 czerwca do 30 sierpnia 2020 roku.
  • JESIEŃ – pociągi kursują 5, 6, 12, 13, 19, 20 września 2020 roku.
  • WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH – pociągi kursują 31 października oraz 1 listopada 2020 roku.

Cennik

Bilety na przejazdy pociągami Żuławskiej Kolei Dojazdowej sprzedawane są w pociągu przez drużynę konduktorską, za pośrednictwem telefonu komórkowego dzięki aplikacji moBILET i przez Internet na stronie www.kolejzulawska.pl. Aby nabyć bilet w pociągu wystarczy, zająć miejsce, a konduktor podejdzie i sprzeda nam bilet. Cena biletu normalnego to 6 do 13 zł w jedną stronę (zależy od długości trasy). Żuławska Kolej Dojazdowa uznaje wszelkie ulgi ustawowe, tak jak w pociągach normalnotorowych.

Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.
Więcej informacji, szczegółowy rozkład jazdy i cennik na stronie: http://www.kolejzulawska.pl. Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/Zulawska.Kolej.Dojazdowa

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00