Muzeum Stutthof

Muzeum Stutthof w Sztutowie

Muzeum Stutthof w Sztutowie zostało powołane dzięki staraniom byłych więźniów obozu KL Stutthof w latach 60-tych XX wieku. Muzeum znajduje się na części dawnego obozu (ok. 20 ha). Wśród najważniejszych jego zabytków jest częściowo zachowany Stary Obóz, komora gazowa, komendantura wraz z garażami, przestrzeń ogrodów warzywnych i szklarni. Teren miejsca pamięci obejmuje również rekonstrukcję krematoriów, puste już dziś pola Obozu Żydowskiego i tzw. Nowego Obozu, a także pomnik monumentalny autorstwa Wiktora Tołkina. Szczególnie bogate są zgromadzone i przechowywane archiwa poobozowe. Obóz koncentracyjny Stutthof działał w latach 1939-1945. Stutthof był miejscem osadzenia około 110 000 osób: mężczyzn, kobiet i dzieci, obywateli 28 państw. Liczbę ofiar obozu koncentracyjnego Stutthof szacuje się na około 63-65 tysięcy.

Wstęp do muzeum jest bezpłatny. Nie zaleca się zwiedzania Muzeum dzieciom do lat 13.

Ekspozycje Muzeum czynne:

  • codziennie w okresie od 1 maja do 30 września w godz. 8.00 –18.00
  • codziennie w okresie od 1 października do 30 kwietnia w godz. 8.00–15.00

Ze względów organizacyjnych i z uwagi na bezpieczeństwo ostatni wstęp na teren Muzeum jest możliwy pół godziny przed jego zamknięciem. 
Dyrektor może doraźnie zmienić godziny otwarcia Muzeum oraz zasady jego zwiedzania, np. ze względu na ważne wydarzenia, w tym święta i rocznice.
Informacje zawarte w prezentowanych wystawach uzupełniają filmy dokumentalne dotyczące martyrologii w okresie okupacji hitlerowskiej.

Na terenie Muzeum znajduje się całoroczny, samoobsługowy parking niestrzeżony. Parking jest płatny. Forma płatności: gotówka lub karta płatnicza.

Muzeum Stutthof
82-110 Sztutowo, ul. Muzealna 6
tel. 55 247 83 53
email: sekretariat@stutthof.org

Informacje i zdjęcie na podstawie strony muzeum http://stutthof.org. Aktualizacja - luty 2020.

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00